Toplam
:
1250976 ziyaretçi
Bugün
:
115 ziyaretçi
Dün
:
632 ziyaretçi
Sayfa 1.05 saniyede yüklendi

HASTANE YÖNETİMİZ UZM. DR. MUSTAFA AYDIN GENEL CERRAHİ UZMANI DOKTOR SERCAN BÜYÜKAKINCAK'I YAPTIĞI ÇALIŞMALARDAN DOLAYI ZİYARET EDİP BAŞARILAR DİLEDİ.

 

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme kanseri dünyada ve ülkemizde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülmektedir. Kadınlardaki en sık görülen kanserdir. Kadınlarda görülen kanserlerin %30’unun oluşturur ve en sık ölüm nedenidir. Diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis tedavi başarısını ve sağkalım süresini uzatmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ölüm oranı gittikçe azalmaktadır. Bunun nedeni bu hastalık hakkında halkın bilinçlendirilmesi ve tarama programlarının iyi yapılmasıdır. Bundan dolayı meme kanserleri erken evrede saptanabilmekte ve uygulanan tedavi ile fiziksel ve psikolojik travma en aza indirgenebilmektedir.

Türkiye’de meme kanseri sıklığı 30/100.000’dir. Bölgemizde bu oran fazla ve farkedildiğinde meme tümörü evresi yüksektir. Bundan dolayı sağkalım batı bölgelerine göre daha düşüktür. Erken tanı yöntemleriyle ortalama yaşam süresi uzatılabilmekte ve hastaya yapılacak tedavi seçenekleri artabilmektedir. Meme koruyucu cerrahi şansı artmakta, bu sayede tüm memenin ve koltukaltı lenf bezlerinin alınmasının yol açtığı fiziksel ve psikolojik travmadan korunmuş olunacaktır.

Sağlık Bakanlığı Kanser dairesi başkanlığı ve bir çok dernek tarama programı konusunda bir fikir birliğine karar verdi. Bu programda her kadına kendi kendine meme muayenesi öğretilmeye başlandı. 20 yaşından büyük olan kadınlar her ay kendini muayene etmeli ve anormallik saptadığında doktoruna başvurmalıdır. Muayene her ay adet bitiminden 1 hafta sonra, menopoz sonrasında da her ayın aynı günü yapılmalıdır. Topluma yönelik taramalar 40 yaşından sonra başlanmalıdır. Taramalarda klinik muayene esastır ve yardımcı tetkik olarak mamografi kullanılır. Mamografi 1980 yılından beri taramalarda kullanılmaktadır. Yılda bir kez 70 yaşına kadar yapılmalıdır.

Riskli grup hastalarda tarama yaşı daha erkene alınabilmekte ve bu hastalarda mamografinin kullanımının kısıtlı olduğu durumlarda ultrason (USG) ve manyetik rezonanstan (MR)  faydalanabilinmektedir.

Özetlenecek olursa meme kanseri taraması 20 yaş üstü kadınlarda her ay kendi kendine muayene, 40 yaş üstünde de her yıl klinik muayene ve mamografi ile olur.

                          Op. Dr. Sercan BÜYÜKAKINCAK

                   Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi

                              Genel Cerrahi Bölümü

 

       
Akgün Yazılım © 2013