Toplam
:
1250977 ziyaretçi
Bugün
:
116 ziyaretçi
Dün
:
632 ziyaretçi
Sayfa 0.46 saniyede yüklendi

Tıbbi Birimler Â» Acil Servis Â» 
Acil Servis

Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi bünyesinde çalışan Acil Servisimizin 1 uzman, 10 pratisyen hekim, 13 hemşire, 15 yardımcı sağlık personeli ile günde 400 erişkin ve 100 çocuk olmak üzere ortalama 500 hastaya hizmet vermektedir.
Servisimiz; acil poliklinik, resüsitasyon, cerrahi müdahale, acil muayene, jinekolojik muayene, çocuk müdahale ve müşahade odaları ile 14'ü monitörtlü olmak üzere toplam 29 sedyeye sahiptir.
Acil servise başvuran tüm hastalar kapıda paramedik ve nöbetçi hemşireler tarafından değerlendirilerek uygun bölüme alınmaktadır. Hasta değerlendirme; muayene, stabilizasyon ve tedavi önceliği başvuru sırasına göre değil, hastaların hastalıklarının aciliyetlerine ( triaj sistemine) göre yapılmaktadır. Yakın takip ve tedavi  gerektiren ve kalp  hastalığı, solunum sıkıntısı gibi yakınmaları olan hastalar monitörlü alanda değerlendirilirken, yakın takip gerektirmeyen travma, baş ağrısı, karın ağrısı ve benzeri yakınması olan hastalar ise hızlı bakı alanlarında değerlendirilmektedirler. Çoklu travma hastaları ise hızlı resisütasyon odasına alınmakta ve Acil hekim tarafından değerlendirilmekte ve gerekli tedavileri yapılmaktadır. Hastanın yapılan tetkik ve tedavilerinin ardından yatış gerektiren bir durum saptanırsa uygun bölümden konsültasyon istenip ilgili bölüme yatırılmaktadır.
Aktif kanaması olan hastaların, basit cerrahi müdahalerini yapmak veya kanama kontrolünü sağlamak amacıyla, cerrahi müdahale odamız bulunmaktadır. Lokal anestezi ile yapılabilecek kesilerin sütüre edilmesi, sütür alnıması, daha önceden müdahalesi servisimizde yapılmış hastların pansumanı ile diğer tüm pansumanlar ve gerekli durumlarda travmalı hastalara atel bu kısımda uygulanmaktadır. Burada, hekimlerimiz ve deneyimli sağlık personelimiz tarafından, ilk müdahale sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır.
Acil yaşamsal destek gereken hastalar, triaj ünitesine dahi alınmdan ileri yaşam desteği açısından tam teşekküllü resüsitasyon odasına alınarak, gerekli tıbbi müdahale yapılmaktadır. Hızlı resüsitasyon gerektiren majör travma ve medikal hastaların, ilk müdahalesi de burada gerçekleşmektedir.
Acil Servisimizde hastaların tahlil ve tetkikleri dijital ortamlarda yapılmaktadır. Buna yardım amaçlı olarak pnömatik sistam adını verdiğimiz sistem hastanemiz ve acil servisimiz bünyesinde hizmet vermektedir. Hastanemizde 24 saat boyunca radyoloji desteği ile görüntüleme ve laboratuvar testleri gerçekleştirilebilmektedir. BU tür testler gece dahil yapılabilmesi erken teşhiste acil hekime büyük kolaylıklar getirmekte hastlar için kurtarıcı özelliklik sağlamaktadır. Ayrıca servisimizde özellik travma hastalarının ilk bakısı için kullanmak üzere 1 adet ultrason cihazı bulunmaktadır.
Sağlık Bakanlığı’ mızın çalışmaları ve talimatları doğrultusunda başlatılan branş nöbetleri, hastanemizin acil servisinde de tutulmaktadır. Dahili ve cerrahi branşlardaki doktorlarımız, 24 saat hizmet vermektedirler.
Biz tüm Acil Servis çalışanları olarak, verdiğimiz hizmetin dikkat gerektiren bir hizmet olduğunu biliyoruz. Acil servisimize başvuran hastaların endişeleri göz önüne alınarak onlara empati ile yaklaşmak, net ve açık olmak, sunduğumuz hizmet kalitesini her geçen gün arttırmak hastanemizin temel ilkelerindendir. Hastanemiz acilinde zaman kaybına yer yoktur. Çünkü hiçbir şey insan sağlığı kadar önemli değildir.
 

SORUMLU HEKİM
Uzm. Dr. Şule ESEN TÜRKYILMAZ

İlk ve Acil Yardım Uzmanı

SORUMLU BAŞHEKİM Yrd.
Dr.Veysel TOPAL

         


 

       
Akgün Yazılım © 2013